Edullinen ja ekologinen aurinkoenergia

Aurinkovoima on halpa, uusiutuva ja päästötön energiamuoto, ja aurinkovoimalan rakentaminen on nopeaa. Tuottajat arvostavat Fingridin yhteistyöhalua.
Jaa

Suomessa tuotetusta sähköstä 1 500 megawattia tuotetaan nykyään aurinkovoimalla. Alle kolmannes siitä tuotetaan teollisen mittakaavan aurinkopuistoissa, jotka liittyvät suoraan kantaverkkoon.

Pienemmät, alle 1 megawatin aurinkovoimalat liitetään yleensä jakeluverkkoon.

Pienimmät aurinkovoimalat tuottavat energiaa yksittäisille kotitalouksille tai maatiloille, ja isoimmat myyvät sähköä teollisille tai kunnallisille energian suurkuluttajille ja sähköpörssiin. Modulaarisuus ja skaalautuvuus ovatkin aurinkovoiman etuja.

”Suomeen on suunnitteilla jopa 26 000 megawatin edestä aurinkovoimaloita, mutta tästä suurin osa tulee karsiutumaan.”

”Tällä hetkellä Suomen uusiutuvat ry:n arvion mukaan Suomeen on suunnitteilla jopa 26 000 megawatin edestä aurinkovoimaloita, mutta tästä suurin osa tulee karsiutumaan. Jos siitä edes 10 prosenttia toteutuu, sekin on todella paljon”, Fingridin asiantuntija Edvard Lukka kertoo.

”Aurinkoenergian tuottajien luotettavat tuotantoennusteet ovat meille tärkeitä, koska Fingridin on huolehdittava sähköjärjestelmän tehotasapainosta. Tuuli- ja aurinkovoimalat tukevat toisiaan hyvin”, hän jatkaa.

Sähkön hintaennusteet ovat kuitenkin laskeneet Suomessa, mikä heikentää tuotannon kannattavuutta. Suurin aurinkovoimabuumi oli noin kolme vuotta sitten.

”Se oli varsinainen ryntäys. Tällä hetkellä on käynnissä realistisempi vaihe, jossa vain parhaat projektit ja yritykset selviytyvät. Kasvu on hallitumpaa ja hankkeet laadukkaampia. Suomeen tarvitaan sopivia sähkönosto- ja rahoitussopimuksia sekä uusia, kulutusta nostavia investointeja, kuten datakeskuksia”, Skarta Energyn varatoimitusjohtaja Santeri Ahokas kertoo.

Vuonna 2021 perustettu Skarta on tällä hetkellä Suomen suurin aurinkoenergian tuottaja ja Utajärvellä sijaitsevan Suomen suurimman 107 MWp -aurinkovoimalan omistaja. Yhtiö kehittää aurinkovoimahankkeita sekä omaan sähköntuotantoon että myytäväksi muille. Asiakkaita ovat teolliset energiankuluttajat ja sijoittajat, ja yhtiö on erikoistunut yli 50 MWp:n hankkeisiin.

Vaikka valon määrä vaihtelee vuodenaikojen mukaan, Etelä-Suomessa on vuositasolla yhtä paljon valoa kuin Keski-Euroopassa. Kuvassa on Skartan Utajärven Isosuon aurinkovoimala.

Hiilestä eroon halvalla

Kymmenessä vuodessa aurinkopaneelien teho on yli kaksinkertaistunut.

”Paneelien hinnoitteluun vaikuttavat myös geopoliittiset tekijät, sillä paneelit ja komponentit valmistetaan Kiinassa. Aurinkovoima on kuitenkin kaikista edullisin sähköntuotantomuoto”, Ahokas sanoo.

Kansainvälinen, alun perin ruotsalainen aurinkoenergian kehittäjä ja itsenäinen sähköntuottaja Alight tekee pitkäaikaisia sopimuksia teollisten energiankuluttajien kanssa. Sen suurin, 100 MWp:n aurinkopuisto Suomessa on rakenteilla Eurajoelle.

”Suunnittelemme parhaillaan 1 gigawatin edestä aurinkopuistoja Suomeen. Asiakkaamme vaihtelevat vaateyritys H&M:stä pankkeihin ja autoteollisuuden yrityksiin. Asiakkaillemme hinta on ensisijainen syy vaihtaa aurinkovoimalla tuotettuun sähköön, mutta myös hiilidioksidipäästöjen vähentäminen on vahva motiivi”, Alightin kehitysjohtaja Alexander Rudberg kertoo.

Lupaprosessit erilaisia eri puolilla maata

Vuosi sitten perustettu Suomen Aurinkovoima toimii mankalaperiaatteella, eli energiayhtiöiden perustama yritys tuottaa sähköä omistajilleen. Sillä on hankekehityksessä aurinkovoimaloita eri puolilla maata.

”Lupien saaminen on hyvin erilaista eri kunnissa. Koska aurinkoenergian tuotanto on uutta, lupien kriteerejä tarkennetaan kaiken aikaa. Tämä on tietysti tarpeen, mutta aiheuttaa välillä lisätyötä meille hakemusten tekijöille”, Suomen Aurinkovoiman toimitusjohtaja Jukka Kaarre toteaa.

Suunnitteluvaiheesta aurinkovoimalan toteutukseen menee aikaa tyypillisesti 1–3 vuotta.

Aurinkovoimayritykset ovat huolissaan uudesta alueidenkäyttölaista, joka edellyttäisi yli 50 hehtaarin voimaloiden kaavoittamista. Tämä hidastaisi merkittävästi aurinkovoiman rakentamista.

Alan toimijat koettavat vaikuttaa lainvalmisteluun.

”Aurinkovoimalan rakentaminen on nopeaa verrattuna muihin energiamuotoihin.”

”Kaikesta huolimatta aurinkovoimalan rakentaminen on nopeaa verrattuna muihin energiamuotoihin”, Kaarre sanoo.

Lähellä oleva luonnonsuojelualue tai asutus vaikuttavat lupaprosessiin, mutta eivät välttämättä estä rakentamista. Aurinkovoimalan ympärille ei tarvitse jättää varoaluetta. Myös sopiva etäisyys sähköverkon liityntäpisteeseen on tärkeää rakennuspäätöstä tehtäessä.

Moni maanomistaja on hyvin kiinnostunut vuokraamaan maitaan aurinkovoimaloille.

”Saamme joka viikko monta yhteydenottoa maanomistajilta, jotka ovat kiinnostuneita vuosikymmenien vuokrasopimuksista. Noin 10 megawatin hanke mahtuu noin 15 hehtaarille, mutta yli 80 megawatin hanke vaatii jo noin 100 hehtaaria maata”, Kaarre kertoo.

Sujuvaa yhteistyötä

Aurinkovoimayritysten edustajat kiittävät Fingridiä kiinnostuksesta energiatuottajia kohtaan, nopeasta päätöksenteosta, digitaalisista työkaluista ja avoimuudesta.

Alight tekee yhteistyötä monen Pohjoismaisen kantaverkkoyhtiön kanssa, ja Rudbergin kokemusten mukaan Fingridin kanssa yhteistyö toimii todella hyvin.

”Fingridin toiminnan läpinäkyvyys antaa meille merkittävää hyötyä. Sen julkiset kapasiteettikartat näyttävät selvästi, mihin projekteja kannattaa suunnitella. Fingridillä avainasiakaspäällikkö voi itsenäisesti tehdä päätöksiä asiakkaan kanssa, ja suhtautuminen asiakkaisiin on myönteistä”, Rudberg kertoo.

No results found.

Uusimmat artikkelit

Kommentit

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Lue myös