Sähköön liittyvät A-vakavuusluokan läheltä piti -tilanteet ja tapaturmat ovat Fingridin työmailla lisääntyneet huolestuttavasti viimeisen kolmen vuoden aikana.
Kehityskulun muuttamiseksi Fingrid on muun muassa tarkentanut ohjeita, räätälöinyt koulutusta ja lisännyt viestintää sähkötyöturvallisuuden tärkeydestä.
”Käymme läpi kaikki sähkölaitteistoissa ja työmailla sattuneet läheltä piti -tilanteet ja tapaturmat. Samalla mietimme, mitä niistä oppisi jatkoa varten”, kertoo Fingridin sähkölaitteiston käytön johtaja Jani Pelvo.
Hyvätkään ohjeet eivät yksin takaa turvallisuutta – ne täytyy myös tuntea ja niitä tulee noudattaa. Vaikka organisaatiot luovat turvallisen työskentelyn edellytykset, ratkaisevinta on se, kuinka työmailla käytännössä toimitaan.
Turvallisuutta edistää ja vahvistaa jokaisen terve suhtautuminen ja asenne tekemäänsä työtä kohtaan.
”Viime kädessä turvallisuutta edistää ja vahvistaa jokaisen terve suhtautuminen ja asenne tekemäänsä työtä kohtaan. Tällöin työntekijä ymmärtää oman toimintansa vaikutukset ja vallitsevat riskit. Lisäksi hän haluaa työskennellä huolellisesti ja suunnitelmallisesti.”
”Asenne siis ratkaisee”, Pelvo kiteyttää.
Fingridin työmailla vääränlainen asenne on joinakin vuosina ilmennyt useissa sähköturvallisuuteen liittyvissä vakavissa tapahtumissa.
Oikea asenne alkaa organisaation huipulta
Pelvon mukaan oikea asenne alkaa aina organisaation huipulta ja jatkuu niin jokaiselle työmaalle kuin kuhunkin työntekijään.
”Kaikki voivat omalla asenteellaan vaikuttaa työyhteisössään vallitsevaan turvallisuuskulttuuriin.”
Väärästä asenteesta aiheutuvassa tapahtumassa työntekijä yleensä oikaisee turvallisuusvaatimuksista, työohjeista tai menettelytavoista sujuvoittaakseen omaa työtään. Tämän seurauksena hän altistaa itsensä tai työkaverinsa jopa hengenvaaraan tai aiheuttaa sähkötapaturman.
”Mielestäni hyvää turvallisuuskulttuuria on esimerkiksi se, että uskalletaan puuttua vaarallisiin tilanteisiin, antaa palautetta ja ottaa sitä vastaan.”
Hyvin suunniteltu – turvallisesti tehty
Hitachi Energy panostaa kohteiden perusteelliseen etukäteissuunnitteluun. Safety by design -konsepti ottaa jo suunnitteluvaiheessa huomioon koko elinkaaren aikaisen turvallisuuden asennuksista käyttöön ja huoltoon asti.
Työmailla keskeiseen asemaan nousevat päivän töiden läpikäynti aamupalaverissa ja säännölliset turvallisuushavainnot, jotka opettavat tunnistamaan ja miettimään mahdollisia riskejä muuttuvine tekijöineen.
Hitachi Energy Finlandin projektoinnissa sähkötöiden johtajana toimiva Lassi Karppinen muistuttaa, että riskitöiden tekemiseen tarvitaan voimassa oleva työlupa.
”Tärkeitä ovat myös viime hetken riskiarviointi ja töiden keskeytys, mikäli jokin asia muuttuu kesken työnteon tai poikkeaa suunnitellusta. Sen jälkeen tehdään uudet suunnitelmat, joihin tarvitaan uusi työlupa.”
Työturvallisuus tehdään yhdessä ja yksin
Fingridin työmailla työskentelee samanaikaisesti ja lomittain monia toimijoita. Tämä edellyttää kokonaisuuden hyvää organisointia ja koordinointia. Sähköasemilla erityistä huomiota vaativat työmaadoitukset.
Omaa turvallisuutta ei voi ulkoistaa.
”Fingrid toteuttaa päätyömaadoitukset. Toimittaja taas suunnittelee ja toteuttaa lisätyömaadoitukset Fingridin hyväksyttyä suunnitelman”, Karppinen mainitsee.
Yhteistyön rinnalla hän korostaa sitä, että jokaisen on huolehdittava omasta työturvallisuudestaan.
”Omaa turvallisuutta ei voi ulkoistaa.”


